سبک زندگی

علت گرایش مردان به جراحی زیبایی

 

علت گرایش مردان به جراحی زیبایی ]dsj?

علت گرایش مردان به جراحی زیبایی چیست ؟

«مهمترین علت این موضوع خود کمتر بینی ظاهری و باطنی است. یعنی چون فرد وضعیت خود را قبول ندارد سعی می کند با تغییر در ظاهر خود مطلوب دیگران شود.»

دکتر مجید ابهری : در پنج سال اخیر براساس اعلام مسئولان مربوطه جراحی زیبایی در بین مردان 10 برابر نسبت به دوره قبل بیشتر شده است. جراجی بینی، گونه، کشیدن پوست چهره برای زیبایی و جوانی، جراحی فک و… در ردیف جراجیهای زیبایی مردان قرار دارد.

این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد: در برخی موارد نیز الگوسازی غلط رفتاری در بین بعضی از جوانان که قادر به پرداخت هزینه جراحی نیستند با چسبانیدن چسبهای جراحی به بینی و تظاهر به جراحی زیبایی انجام می شود.

چندی پیش سیدابوالحسن امامی رئیس انجمن جراحان پلاستیک نیز گفته بود: اگر چه آمار دقیقی از جراحی‌های پلاستیک نداریم اما اکنون طبق مراجعات به ما از هر ۱۰۰ مورد جراحی زیبایی ۲۰ مورد مربوط به مردان است در حالیکه سی سال پیش این رقم دو درصد بود.

پروفسور حسین باهر جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو گفت: «امروزه جراحی زیبایی در میان خانم ها و سپس آقایان در ایران تقریبا در حال حرکت به سمت یک اپیدمی است. متاسفانه به نظر می رسد ایران در این زمینه در سطح جهانی و به طور نسبی رکورد دار است.»

وی ادامه داد: «یعنی تعداد افرادی که در ایران به سمت جراحی زیبایی روی می آورند نسبت به کل جمعیت کشور از سایر کشورهای دنیا بیشتر است.»

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جراحی های زیبایی برای آقایان و به خصوص جوانان دلایل مختلف دارد گفت: «مهمترین علت آن خود کمتر بینی ظاهری و باطنی است. یعنی چون فرد وضعیت خود را قبول ندارد سعی می کند با تغییر در ظاهر خود مطلوب دیگران شود.»

وی ادامه داد: «گاه این خودکمتر بینی ممکن است ظاهری باشد؛ یعنی فرد چون گمان می کند صورت زشتی دارد روی به جراحی زیبایی می آورد. اما گاهی ممکن است این خود کمتر بینی باطنی باشد؛ یعنی فرد کمبودهای درونی دارد و لذا برای جلب توجه جراحی زیبایی می کند.»

باهر اظهار کرد: «اما دلیل دیگری که وجود دارد و شاید کمتر به آن توجه شده این است که به نظر من در جامعه ایران هورمون های پسرانه به سمت هورمون های دخترانه و بالعکس هورمون های دخترانه به سمت هورمون های پسرانه در حال تغییر است.»

وی ادامه داد: «به عبارت دیگر کروموزوم های پسران که بایدxy باشد در حال تغییر به xx است و کروموزم های دختران که باید xx باشد در حال تغییر به xy است.»

باهر در پاسخ به این سوال که چه عواملی باعث این تغییر در کروموزوم های فرد می شود؟، گفت: «این اتفاق در طول زندگی رخ می دهد. یعنی وقتی از یک نوجوان کارهای مردانه خواسته نشده یا انجام نداده باشد روحیه لطیفی پیدا می کند و به سمت رفتارهای دخترانه سوق پیدا می کند.»

وی با بیان اینکه هر مسئله بیرونی یک اثر درونی دارد گفت: «لذا سبک زندگی در تغییر کروموزم ها تاثیرگذار است. اکنون از جوان مذکر مردانگی، کار خشن، امور سخت و مسئولیت های دشوار خواسته نمی شود و لذا فرد رفتارهای زنانه پیدا می کند.»

این جامعه شناس تصریح کرد: «اینگونه افراد دو دسته هستند. دسته اول خیلی رفاه زده اند و برای جلب توجه به سمت جراحی های زیبایی و انتخاب رفتارهای جنس مخالف روی می آورند. اما دسته دوم خیلی فقیر هستند و به دلیل بیکاری دنبال بی عاری می گردند.»

باهر در پاسخ به این سوال که تبعات این ناهنجاری اجتماعی و گرایش به سمت جراحی های زیبایی در میان آقایان چیست؟، گفت: «به هر حال مرد باید مردانگی و زن هم باید زنانگی داشته باشد. حال اگر این شرایط برعکس شود تبعات مختلفی حادث خواهد شد که از آن جمله کاهش میزان ازدواج در جامعه است.»

همچنین وی افزود: «به عبارت دیگر یکی از دلایل بی نیازی به ازدواج تغییر حالات و خواسته های مردانه به زنانه و بالعکس حالات و خواسته های زنانه به مردانه است.»

امتیاز دهید post
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا