دانستنی ها

علت قوز پشت کمر چیست ؟

آیا میدانید بد قرار گرفتن بدن بخصوص هنگام نشستن، تلویزیون دیدن، کار کردن با کامپیوتر یا حتی انجام تکالیف از سوی دانش آموزان از دلایل اصلی قوزکردن است که در صورت تلاش نکردن برای اصلاح این وضع، مهره های پشت قفسه سینه دچار انحنایی غیرطبیعی می شود و اصطلاحات شخص را قوزی می کند.

دلایل پیدایش قوز پشت کمر چیست؟

البته قوزکردن همیشه به شیوه و الگوی غلط زندگی بازنمی‌گردد، بلکه در برخی موارد علت بروز آن مادرزادی یا شخصیتی است و در سنین کهنسالی نیز بسیاری را گرفتار می‌کند.
اما به گفته دکتر بهروز توانا، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در بسیاری موارد، قوز یا انحنای غیرطبیعی در ناحیه بالای کمر به طور مادرزادی و ناشی از اختلالات استخوانی و ضعف عضلانی در بیماری هایی چون در رفتگی لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره ها به وجود می آید که نیاز به درمان نگهدارنده و در صورت فراهم شدن شرایط بیمار، عمل جراحی دارد.

علت قوز پشت کمر

قوز پشت کمر یک شرایط جسمی است که در آن فرد به طور غیر طبیعی بر روی بخش عقبی کمر خم شده و جنبش پذیری و انعطاف پذیری کمتری دارد. برخی از علل قوز پشت کمر عبارتند از:

1- نشستن طولانی مدت: برای بسیاری از افراد، نشستن برای مدت زمان طولانی مدت، مانند نشستن در محل کار یا نشستن در جلوی کامپیوتر، می‌تواند منجر به قوز پشت کمر شود.

2- کمربند نامناسب: استفاده از کمربند نامناسب می‌تواند منجر به قوز پشت کمر شود، زیرا می‌تواند باعث ایجاد فشار و نقص در استحکام عضلات پشتی شود.

3- ضعف عضلات پشتی: ضعف عضلات پشتی می‌تواند به علت عدم تمرین و فعالیت بدنی کافی، مانند نشستن برای مدت طولانی، منجر به قوز پشت کمر شود.

4- بارداری: بارداری نیز می‌تواند عاملی باشد که منجر به قوز پشت کمر شود، زیرا وزن بارداری و تغییرات در ساختار بدنی می‌تواند باعث تغییرات در نحوه توزیع وزن بدن شود.

5- اختلالات عضلانی-اسکلتی: برخی اختلالات عضلانی-اسکلتی مانند کمردرد، اسپوندیلوز، سکلیوزیس و غیره می‌تواند منجر به قوز پشت کمر شود.

در کل، قوز پشت کمر ممکن است به دلیل چندین علت مختلفی که در بالا بیان شد، رخ دهد. به عنوان راهکار، تمرینات تقویت عضلات پشتی و رعایت رفتارهای سالم از جمله نشستن در قایق، ورزش کردن و استفاده از کمربند مناسب می‌تواند به کاهش این شرایط کمک کند.

علت قوز پشت کمر
علت قوز پشت کمر

وقتی قوزکردن، ریشه شخصیتی و روانی دارد

یکی از چالش های بسیاری از والدین با فرزندانشان ناشی از لجبازی و سماجت کودکان و نوجوانان بر تداوم رفتارهایی است که از نظر پدر و مادرها قابل پذیرش نیست. یکی از مهم ترین نمونه های چنین رفتارهایی، قوزکردن کودکان و نوجوانان هنگام نشستن، تماشای تلویزیون و حتی در حال ایستادن است.

جالب است بدانید بسیاری از روان شناسان معتقدند قوزکردن فرزندان، نوعی رفتار اعتراض آمیز نسبت به تبعیض ها و بی توجهی های احتمالی والدین نسبت به آنها و با هدف جلب توجه بیشتر صورت می گیرد. گاهی نیز قرار گرفتن بدن در حالت قوز کرده ممکن است به تحقیر و سرکوب شخصیت کودک یا نوجوان از سوی اطرافیان یعنی خواهر و برادر بزرگ تر، معلم یا والدین بازگردد.

هر قوزکردنی قوز نیست

بی شک هر نوع خمیدگی ناحیه پشت قوز تلقی نمی شود، بلکه برجستگی غیرعادی در ستون مهره ها همراه یا بدون انحناء جانبی ستون فقرات معمولا با درد، اشکال در راه رفتن، خستگی زودرس و در مراحل شدید بیماری، اختلالات تنفسی و عصبی همراه است. بی شک تشخیص آن نیز فقط با معاینه دقیق توسط پزشک متخصص ممکن است. البته روش های پرتونگاری نیز به تشخیص آن بسیار کمک می کند.

نباید فراموش کرد درمان قطعی قوز بسته به علت بروز این مشکل متفاوت است، اما در هر شرایطی همکاری پیگیرانه خود بیمار و تلاش وی برای تغییر عادت های غلط زندگی یعنی طرز نشستن و ایستادن غلط ضروری است. در برخی موارد نیز استفاده از قوزبند، فیزیوتراپی برای رفع ضعف عضلات ستون فقرات نیز می تواند در روند درمان بسیار موثر باشد.

چرا پیری با قوزکردن همراه می شود؟

چه کسی می گوید قوزکردن در دوران پیری طبیعی و گریزناپذیر است؟ دکتر توانا با نفی این که اصولا افزایش سن نباید با شاخص هایی چون قوزکردن همراه باشد، می گوید: متاسفانه افراد مسن به دلیل ضعف عضلانی هنگام ایستادن، نگران آن هستند که نتوانند تعادل خود را حفظ کنند و به همین علت قوز می کنند و این برایشان عادت می شود.

به علاوه، پوکی استخوان و فرسودگی استخوان ها نیز به ضعف عضلانی آنها دامن می زند و آنها را ناگزیر به استفاده از عصا می کند که در بسیاری موارد به علت کوتاه بودن به وضع قرارگیری بدن حالت قوز کرده می بخشد.

به گفته این متخصص طب فیزیکی، اصلاح الگوی زندگی یعنی نحوه نشستن و راه رفتن، استفاده از عصا با طول قد مناسب، انجام ورزش هایی برای تقویت عضلات و نیز اصلاح داروهای مصرفی که به درمان پوکی استخوان کمک کند، در جلوگیری از قوزکردن افراد مسن بسیار موثر است. در برخی موارد نیز استفاده از قوز بند و در موارد حاد، جراحی ضروری می شود.

سخن پایانی

قوز پشتی ممکن است فقط به علت ضعف و شلی عضلات اطراف ستون فقرات باشد. در این صورت معمولا با فیزیوتراپی، شنا و آب درمانی زیر نظر پزشک و با استفاده از قوزبند یا بریس‌های مخصوص درمان می‌شوید اما اگر قوز پشتی مربوط به اختلال ساختمانی در مهره‌های پشتی باشد، درمانش جدی‌تر است و براساس زاویه‌ای که مهره‌های پشتی تشکیل می‌دهد، برنامه درمانی مشخص می‌شود. اگر زاویه قوز پشتی کم باشد آن هم درمانش فیزیوتراپی و استفاده از بریس است اما اگر زاویه اش زیاد باشد براساس محل ضایعه و سن و شرایط بدنی بیمار ممکن است نیاز به عمل جراحی و اصلاح زاویه وجود داشته باشد.

 

تدوین = مجله دانستنی  محبوب ترین ها

5/5 - (1 امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا