بهداشت زنان

چرا دردهای دوران تخمک گذاری را نباید نادیده بگیریم؟

درد دوران تخمک گذاری به چه علتی است و برای رهایی از این درد چه باید کرد؟ چرا نباید درد دوران تخمک گذاری را نادیده بگیریم؟ فرایند تخمک‌گذاری همه‌ی زنان کاملا محسوس نیست. گرچه محسوس بودن این فرایند ضرورتا عامل هشدار دهنده محسوب نمی‌شود، اما دردهای دوران تخمک‌گذاری نباید نادیده گرفته شوند. با محبوب ترین ها همراه باشید.

درد تخمک گذاری چگونه است؟ علت و روش‌های کاهش آن

درد دوران تخمک گذاری چیست؟ تقریبا ۱۴ روز پس از شروع قاعدگی، یک تخمک بالغ کیسه‌ی فولیکولی خود را شکافته و در مسیر لوله‌ی فالوپ رهسپار می‌شود. این فرایند تخمک‌گذاری خوانده می‌شود و از ضروری‌ترین بخش‌های باروی محسوب می‌گردد. در اینجا به آنچه باید در این زمینه بدانید اشاره می‌کنیم.

اساس تخمک‌گذاری

طیق اعلان کلیک مایو، دردهای دوران تخمک‌گذاری، میتل اشمرز نیز خوانده می‌شود. در زبان آلمانی این واژه به معنای درد میانی است و در اغلب مواقع دردی خفیف و بی‌ضرر است.
برخی از زنان در روزهای تخمک‌گذاری برای لحظه‌ایی یا گاهی چندین ساعت، دردهایی را در بدن خود احساس می‌کنند.
تخمک‌گذاری مستلزم رشد کیسه‌ی فولیکولی و سپس انفجار آن برای رها شدن تخمک‌ در جهت خروش هورمون جسم زرد است. پس از آنکه تخمک رها می‌شود، لوله‌ی فالوپ منقبض می‌شود تا تخمک را اسپرم‌های منتظر لقاح برسانند. در طی فرایند انفجار کیسه‌ی فولیکولی، خون و دیگر مایعات نیز وارد حفره‌ی شکم می‌شوند و ناهنجاری‌هایی را پدید می‌آورند.
این ناهنجاری‌ها از دردی خفیف تا دردهای شدید و ناگهانی در نوسان است و اغلب با لک یا ترشحات همراه می‌گردد. چنانچه پس از روزهای تخمک‌گذاری دردی شدید را تجربه نمودید به پزشک خود مراجعه نمائید.
دلایل دیگری نیز وجود دارد که منتج به تحمل دردهایی در دوران قاعدگی می‌گردد. همواره توجه داشته باشید که چه زمان و در کدام ناحیه از بدنتان احساس ناراحتی می‌کنید، این درد چقدر ادامه دارد و علائم مرتبط با آن چیست. پزشکتان را در جریان قرار دهید زیرا او می‌تواند آزمایشات مختلفی را برای تشخیص و درمان انجام دهد.

انواع کیست‌؟

ارتباط بین درد دوران تخمک گذاری و کیست… کیست تخمدان می‌تواند علائم مختلفی از قبیل انقباض عضلانی تا تهوع و تورم داشته باشد. اما برخی از کیست‌ها هیچ‌گونه علائمی ندارند.
کیست شبه پوستی، کیست بافت خوش‌خیم و کیست غشاء داخلی رحم از دیگر انواع غیر شایع کیست هستند که می‌توانند عامل درد شوند. از دیگر مشکلات مرتبط به تخمدان، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است متشکل از کیست‌های بسیار کوچک در تخمدان است. چنانچه سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بدون درمان رها شود، ممکن است موجب ناباروری گردد.
پزشکان با انجام سی‌تی‌اسکن، ام آر‌ای یا امواج فراصوتی قادر به تشخیص وجود کیست و انواع آن هستند. بعضی از کیست‌ها بدون مداخلات درمانی و خود به خود درمان می‌شوند. اما چنانچه رشد نمایند یا غیرعادی باشند، مشکلاتی را پدید می‌آورند و باید جراحی و از بدن خارج شوند.

اندومتریوز یا چسبندگی

اندومتریوز عارضه‌یی دردناک ناشی از رشد نابه‌جای بافت‌های داخل رحم موسوم به اندومتر در نقطه‌ایی خارج از حفره‌ی رحم هستند. چنانچه بافت‌های نابه‌جا جایی برای تکان خوردن نداشته باشند، آن نقطه بسیار حساس می‌شود. این حساسیت منجر به بروز بافت‌های زخمی یا چسبندگی می‌شود که عمدتا در طول قاعدگی بسیار دردناک می‌شوند.
بعلاوه، چسبندگی داخل رحم که با عنوان سندرم آشرمن نیز خوانده می‌شود، ممکن است به دلیل جراحی‌هایی که سابقا به دلیل سقط جنین یا سزارین داشته‌اید، گسترش یابد. طبق یافته‌های بیمارستان ولسلی در برخی موارد چسبندگی داخل رحم بدون هیچ‌گونه دلیل مشخصی بروز می‌کند.
از آنجایی که این عارضه در طی روش‌های معمول امواج فراصوتی قابل تشخیص نیست، احتمالا پزشکتان روش‌های آندوسکوپی داخل رحمی یا لاپاروسکوپی را پیشنهاد می‌کند.

عفونت یا بیماری‌های مقاربتی

آیا دردهای شما با بوهای ناخوشایند و غیرمعمول در ناحیه‌ی واژن همراه است؟ آیا دردهایتان با تب همراه است؟ آیا سوزش ادرار دارید؟ این علائم احتمالا ناشی از عفونت‌های باکتریایی یا بیماری‌های مقاربیست که مستلزم درمان فوری هستند. چنانچه عفونت و بیماری‌های مقاربتی بدون درمان رها شوند، منجر به ناباروری می‌شوند. حتی در برخی موارد کشنده نیز هستند.
برخی از عفونت‌ها ناشی از فرایندهای درمانی یا وضع حمل حاصل می‌شوند. گاهی اوقات عفونت‌های ادراری موجب دردهایی در ناحیه‌ی لگن می‌شوند. روش انتقال بیماری‌های مقاربتی همانند کلامیدیا، سوزاک و غدد ویروسی خوش‌خیم انسانی از روابط جنسی محافظت نشده است.

چنانچه احتمال می‌دهید در خطر ابتلا به هر یک از این موارد هستید به پزشک خود مراجعه نمائید.

بارداری خارج از رحم

یکی از عوامل درد در ناحیه‌ی لگن می‌تواند بارداری خارج از رحم باشد. این امر هنگامی رخ می‌دهد که جنین در لوله‌رحم یا جایگاهی خارج از رحم سکنی گزیند. کلینیک کلیولند اعلام نمود که بارداری خارج از رحم بالقوه خطرناک و تهدیدی برای زندگی مادر است و اغلب در هفته‌ی هشتم بارداری مشخص می‌شود.
تصور می‌کنید که باردار هستید؟ فورا به پزشک مراجعه نمائید. چنانچه بارداری خارج از رحم داشته باشید، فورا باید تحت درمان دارویی یا جراحی قرار بگیرید تا از انفجار لوله‌ی رحمی پیشگیری شود.

روش‌های بدون درد

چنانچه پس از مراجعه به پزشک هر گونه عارضه‌ی ناخوشایند در بافت‌ها غیرمحتمل شناخته شد، احتمالا فقط دردهای معمول تخمک‌گذاری را تجربه می‌کنید. باید به هر گونه تغییر در علائم بدنی خود توجه نمایند. زیرا برای التیام دردهای مرتبط با تخمک‌گذاری روش‌های فراوانی وجود دارد.
مسکن‌هایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند، مصرف نمائید.
از پزشکتان بخواهید تا داروهای ضدبارداری برایتان تجویز کند که تخمک‌گذاری انجام نشود.
از کیسه‌ی آب گرم استفاده کنید یا حمام آب گرم بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمائید؟

انجمن مامایی و بیماری‌های زنان و زایمان امریکا توصیه می‌کند که برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم هر سه سال یک‌بار تست پاپ‌اسمیر انجام دهید. سالی یک‌بار هم برای معاینه باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید.
چنانچه مدت‌هاست مورد معاینه قرار نگرفته‌اید یا دردی در ناحیه‌ی پهلو و لگن خود احساس می‌کنید و یا علائم نگران‌کننده‌ی دیگری را تجربه می‌کنید، همین امروز به پزشک مراجعه کنید.

به دردهای ناحیه‌ی لگن اهمیت دهید

دردهای ناحیه‌ی لگن در بسیاری از زنان از علائم تخمک‌گذاری است. عوارض دیگری نیز موجب بروز این دردها می‌شود، که برخی از آنها چنانچه بدون درمان رها شوند، مشکلات حادی را پدید می‌آورند. همواره به بدن خود و هرگونه  تغییری در آن اهمیت دهید.

 

تدوین = مجله بهداشت زنان محبوب ترین ها

5/5 - (2 امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا