بهداشت جنسی

آيا پيشاب باعث بارداری می شود؟

آيا پيشاب باعث بارداری می شود؟ پیشاب چیست؟ آیا احتمال بارداری از آن وجود دارد؟ وقتی به مسائل بهداشتی و پیشگیری از بارداری فکر می‌کنیم، سوالات مختلفی پیش می‌آید. یکی از سوالاتی که ممکن است به ذهن شما برسد این است که آیا پیشاب می‌تواند باعث حاملگی شود یا نه؟ در این مقاله به بررسی این سوال جالب و متداول خواهیم پرداخت. همچنین، افسانه‌ها و افکار رایج مرتبط با این موضوع را نیز رد خواهیم کرد. با مجله اینترنتی محبوب ترین ها همراه باشید.

آيا پيشاب باعث بارداری می شود؟

آیا پیشاب می‌تواند باعث حاملگی شود؟ جواب کوتاه و روشن به این سوال “خیر” است. پیشاب نمی‌تواند حاملگی را ایجاد کند. حاملگی تنها در صورتی رخ می‌دهد که یک اسپرم به تخم‌زنی برسد و با موفقیت آن را بوقلمون کند. پیشاب از تخم‌زنی دور است و توانایی باروری ندارد. هرچند پیشاب نمی‌تواند حاملگی را ایجاد کند، اما استفاده نادرست از آن می‌تواند به مشکلات بهداشتی منجر شود. انجام عملیات نادرست در این زمینه می‌تواند عوارض جدی داشته باشد. بهتر است هرگز از پیشاب به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده نکنید.

آیا پیشاب باعث حاملگی میشود؟

پيشاب مايعی است که در هنگام تحريک ، توسط آلت تناسلی مرد تراوش می شود و معمولا قبل و يا در هنگام رابطه جنسی ديده مي شود.

پيشاب (precum) مايعی است که قبل از انزال و به منظور پاکسازی مجاري ادراری از آلودگی ها و روان کردن مجاری ، تراوش می شود. اين مايع معمولا در هنگام تحريک آلت تناسلی در نوک آلت ديده می شود. شبيه مايع منی است اما رنگ شفافی دارد و از نظر ساختاری با منی تفاوت دارد.

تفاوت پيشاب با مايع منی اين است که مايع مني شيري رنگ است اما پيشاب رنگ شفافي دارد. همچنين مايع مني در يک فرد سالم و بارور حاوي مقدار بسيار زيادي اسپرم و در هنگام انزال تراوش مي شود اما پيشاب حاوي اسپرم کمي است و در هنگام تحريک اوليه تراوش مي شود.

تعريف علمی پيشاب :

پيشاب مايعي است که به صورت غير ارادي توليد مي شود و در هنگام تحريک ، قبل از انزال از آلت تناسلي مردانه خارج مي شود . اين مايع به عنوان روان کننده طبيعي در رابطه جنسي عمل مي کند.

پيشاب کجا توليد می شود؟

بر خلاف مايع مني که در بيضه ها توليد مي شود ، پيشاب در غدد کاپر تشکيل مي شود. غدد کاپر دو غده به اندازه نخود هستند که در نزديکي مجراي ادرار قرار دارند. آن ها مخاط قليايي توليد مي کنند که به آن پيشاب مي گوييم. مقدار پيشاب در افراد متغير است. به طور متوسط افراد حدود ۴ ميلي ليتر پيشاب تراوش مي کنند. اما اگر مقدار پيشاب کم بود جاي نگراني نيست زيرا همانطور که گفتيم مقدار آن در هر فردي متفاوت است.

عملکرد پيشاب

در مجراي ادرار، فضاي اسيديته اي وجود دارد که توسط ادرار ايجاد مي شود. به دليل اين که مايع مني قليايي است، اين فضاي اسيدي باعث نابودي اسپرم ها مي شود. پيشاب، فضاي اسيديته مجراي ادراري را خنثي مي کند تا براي خروج مني آماده شود. همچنين مايع مخاطي درون آن که توسط غدد بارتولين توليد شده، يک روان کننده طبيعي براي مقاربت جنسي است.

آيا پيشاب باعث بارداری می شود؟

 

پیشاب, پیشاب چیست, ریختن پیشاب روی واژنبارداري از طريق پيشاب

 

گرچه پيشاب در بيضه ها توليد نمی شود ، اما ممکن است حاوی مقدار کمی اسپرم باشد. مثلا اگر شخصی قبلا به انزال رسيده باشد ، ممکن است در مجرای ادراری آن شخص مقداری مايع منی باقی مانده باشد که همراه با پيشاب خارج شود. در يک مطالعه و تحقيق مشخص شد که در پيشاب حدود ۴۱% از مردان ، اسپرم ديده شده است. به همين دليل امکان بارداری از طريق پيشاب بسيار اندک است ولي ممکن است اتفاق بيافتد.

پس برای جلوگيری از بارداری، استفاده از کاندوم مهم است.

يک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که درصد شکست جلوگيری از بارداری ، بدون کاندوم ۲۰%، با کاندوم ۱۳% و با قرص ها ۶% است. بدون کاندوم حتي اگر آلت تناسلي فقط با قسمت بيروني تماس داشته باشد ،هنوز کمي احتمال بارداری وجود دارد. اگر نگران هستيد که از طريق پيشاب باردار شده ايد، پس از ده روز از انجام رابطه مي توانيد تست بارداری انجام دهيد.

بارداری با پیشاب, پیشاب مرد, ایا پیشاب باعث حاملگی میشود

تست بارداری یا بیبی چک

نکاتی در رابطه با روش های بارداری

در این قسمت به تجزیه و تحلیل برخی از افسانه‌ها و باورهای رایج مرتبط با پیشاب و حاملگی خواهیم پرداخت:

افسانه 1: “نشستن در حمام بعد از رابطه جنسی باعث حاملگی می‌شود”
این یک افسانه است و واقعیت ندارد. حاملگی به واسطه اسپرم و تخم‌زنی رخ می‌دهد و نه به دلیل نشستن در حمام.

افسانه 2: “پیشاب پس از رابطه جنسی از بدن دفع کنید تا حاملگی را جلوگیری کنید”
این نیز یک افسانه است. پیشاب نمی‌تواند اسپرم را از بدن دفع کند یا حاملگی را جلوگیری کند. برای پیشگیری از بارداری، از روش‌های پیشگیری از بارداری معتبری مانند واژینال رینگ یا کاندوم استفاده کنید.

بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

 

ایا پیشاب اسپرم دارد, احتمال بارداری با پیشاب, بارداری با پیشاب

برخورد اسپم با تخمک

 

برای اينکه بارداري اتفاق بيافتد ، اسپرم بايد با تخمک برخورد کند . بعد از ايکه اسپرم وارد غشا شود بارداری رسما آغاز می شود و پس از حدود دو الی سه هفته قابل تشخيص است. بارداری يک فرايند کاملا پيچيده است که چندين مرحله دارد. همه چيز با سلول هاي اسپرم و تخمک شروع می شود.

اسپرم سلول های ميکروسکوپی است که در بيضه ها ساخته مي شود. اسپرم با مايعات ديگری مخلوط ميشود و منی را به وجود می آورد. اين مايع در هنگام انزال مرد خارج می شود. در هر انزال ميليون ها اسپرم از بدن خارج می شود و به طور معمول فقط يکی از آن ها به تخمک ملحق می شود و سپس بارداری اتفاق می افتد.

تخمک ها در تخمدان وجود دارند و از ابتدا بدنيا آمدن هر نوزاد دختري در بدن او وجود دارد. هورمون های بدن زن قاعدگي او را کنترل می کند و باعث می شوند هر ماه يک تخمک بالغ شود و در رحم آزاد شود. وقتي تخمک بالغ مي شود به اين معناست که آماده است تا با اسپرم لقاح انجام دهد. تخمک حدود ۱۲ الي ۲۴ ساعت در رحم مي ماند و در آن زمان آماده لقاح است.

در آن زمان اگر مايع منی در اطراف آن وجود داشته باشد ، اسپرم و رحم با يکديگر همکاري مي کنند و اسپرم ها به سمت تخمک مي روند. اسپرم نيز حدود شش روز فرصت دارد تا قبل از مرگ با تخمک لقاح انجام دهد.

وقتي سلول اسپرم با تخمک برخورد مي کند و اسپرم وارد تخمک مي شود  ، لقاح شکل مي گيرد. هميشه لقاح بلافاصله انجام نمي گيرد ، زيرا اسپرم تا شش روز زنده است پس ممکن است بين رابطه  جنسي تا لقاح شش روز فاصله بيافتد.

پس از لقاح نيز سلول تخمک شروع به تقسيم مي کند و اگر به طور طبيعي ادامه پيدا کند پس از ۹ ماه کامل شده و به دنيا مي آيد.

 

جلوگيری از بارداری با پيشاب

براي اينکه به طور کلي از بارداري پيش گيري کنيد، شما بايد از لقاح جلوگيري کنيد و اين يعني شما بايد يا جلوي تخمک را بگيريد و يا از برخورد و ورود اسپرم به رحم جلوگيري کنيد. راه هاي متفاوتي وجود دارد. برخي از آن ها دائمي و برخي گذرا هستند. آسان ترين راه ، استفاده از کاندوم برای جلوگيری از اسپرم ها است.

 

مالیدن پیشاب بر الت, پیشاب مرد چیه, زیاد شدن پیشاب

جلوگیری از بارداری با وسايل جنسي

 

راه بعدي قرص هاي هورموني است که معمولا زن ها استفاده مي کنند. اين قرص ها از آزاد شدن تخمک و يا بالغ شدن آن جلوگيري مي کند.

بعضي از راه ها نيز دائمي هستند مانند وازکتومي براي مردان ، که در آن لوله حامل اسپرم در مردان بسته مي شود. وازکتومی ۹۹ درصد از بارداری جلوگيري مي کند و عوارض بسيار نادر و کمي دارد.

 

پيشاب و ابتلا به بيماری های جنسی

پيشاب می تواند باکتری ها ، ويروس ها و ساير عوامل بيماري زا را که عفونت زا هستند را حمل کند. هميشه سعي کنيد براي اطمينان از سلامت خود، از کاندوم براي هرگونه تماس جنسي با فرد ديگر استفاده کنيد و انجام دادن منظم چکاپ را فراموش نکنيد.

 

پیشاب, پیشاب چیست, ریختن پیشاب روی واژن

کاندوم برای جلوگيری از بيماری های منتقل شونده از پيشاب

 

انتقال HIV يا ايدز از طریق پیشاب

ويروس نقص ايمنی انسانی يا همان HIV در تمامي مايعات بدن از جمله خون، مني، مايعات واژن، شير مادر و پيشاب وجود دارد. استفاده از کاندوم و بقيه راه های پيشگيری، راه مناسبی برای جلوگيری از ابتلا به اين بيماری و انتقال آن است. استفاده از داروی ضد ويروس نيز تا ۴۴% از انتقال اين ويروس جلوگيری می کند.

اگر رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته ايد، مرتبا آزمايش HIV انجام دهيد. علائم HIV بسيار شبيه به علائم سرماخوردگي و آنفولانزا است و مي تواند به صورت تب، لرز، سردرد، گلودرد، خستگي، درد مفاصل، تورم غدد لنفاوي و زخم هاي دهان ظاهر شود.

بيماری کلاميديا

باکتری های عامل کلاميديا در واژن، مايع منی و ناحيه پروم زندگي مي کنند. همچنان استفاده از کاندوم مي تواند از انتقال اين بيماری نيز جلوگيری کند اما در رابطه های جنسی محافظت نشده به راحتي اين بيماری انتقال می يابد.

  • علائم اين بيماري شامل : ترشحات غير عادی واژن يا آلت تناسلي، خارش، سوزش، درد در هنگام رابطه جنسي و ادرار دردناک است.

اين بيماري يکي از شايع ترين بيماري هاي جنسي است و مي توان با آنتي بيوتيک ها آن را درمان کرد.

بیماری سوزاک

سوزاک نيز يکي از شايع ترين بيماري هاي جنسي است. منشا آن باکتري است و از طريق مني ، مايعات واژن و مايع پيشاب منتقل مي شود. اين بيماري علائم و عفونت کمي دارد.

اگر علائمي مانند زردي ترشحات واژن يا آلت تناسلي ، خارش ، سوزش ، قرمزي و يا درد در هنگام برقراري رابطه جنسي داريد ، حتما خود را آزمايش کنيد.

اين بيماري نيز مانند کلاميديا ، با آنتي بيوتيک به راحتي از بين مي رود.

 

هپاتيت نوع B

هپاتيت نوع B نيز جزو دسته بيماري هايي است که از طريق مايعات بدن منتقل مي شود. هپاتيت B يک ويروس بسيار عفوني است که روي کبد تاثير مي گذارد. علائم هپاتيت B معمولا چند ماه پس از ابتلا به آن بروز مي کند و شامل درد مفاصل، تب، حالت تهوع، خستگي، ضعف و زردي است. هيچ درمان کاملي براي هپاتيت B وجود ندارد اما درمان باعث مي شود تمامي علائم آن در عرض چند ماه از بين برود و آسيب کبدي نيز درمان شود.

 

سخن پایانی

پيشاب مايعی است که در صورت تحريک جنسی ترشح می شود و شما قبل و يا هنگام رابطه جنسی آن را مشاهده می کنيد. اگر ترشحات شما زرد يا سبز و دردناک و خارش دار است، حتما به پزشک مراجعه کنيد و يک چکاپ انجام دهيد. با توجه به چيزهايي که آموخته ايد، اکنون براي جلوگيري از بارداری و انتقال بيماری های مختلف، حتما در رابطه های جنسی از کاندوم استفاده کنيد. در این مقاله به سوالاتی پیرامون امکان حاملگی از طریق پیشاب پاسخ دادیم و افسانه‌های مرتبط با این موضوع را رد کردیم. به یاد داشته باشید که برای پیشگیری از بارداری باید از روش‌های معتبر و پزشکانه‌ای استفاده کنید.

سوالات متداول

1- آیا می توان از ادرار به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده کرد؟

نه، پیشاب نمی‌تواند به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری معتبر و مؤثر مورد استفاده قرار گیرد. برای پیشگیری از بارداری، از روش‌های پیشگیری از بارداری معتبر مانند کاندوم یا واژینال رینگ استفاده کنید.

2- بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

ارداری به واسطه اتصال یک اسپرم به یک تخم‌زنی و تشکیل یک جنین اتفاق می‌افتد. پیشاب در این فرآیند نقشی ندارد.

3- روش های ایمن پیشگیری از بارداری چیست؟

برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری معتبر شامل کاندوم، واژینال رینگ، کف دستی، و سایر روش‌های دارویی می‌شوند. برای انتخاب بهترین روش برای شما، با پزشک مشورت کنید.

تدوین = مجله بهداشت جنسی محبوب ترین ها

5/5 - (2 امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا